«Яким би не був політичний устрій, а школа була, є і буде. Це унікальний життєвий простір, який віддзеркалює всі реалії нашого суспільства.»

(Газета «Освіта України» №29 від 17.04.2007р.)

ІСТОРІЯ ОДНІЄЇ СІЛЬСЬКОЇ ШКОЛИ

У лугах і долинах Андріївка наша сховалась

Ніжним цвітом калини її покриває весна

Тут живуть добрі люди, що зміни вітрів не злякались

Їм Андріївська школа відкрила дорогу в життя.

Є між них агрономи, тваринники і трактористи,

Слюсарі, лікарі, інженери і вчителі.

Золоті у них руки, їхні думи і помисли чисті

Наша школа навчила їх вклонятися рідній землі.

Вірш написала учитель школи Покотило Наталія Василівна.

Перша документальна згадка про Андріївську школу Диканської районної ради Полтавської області датується 1891 роком, а саме в «Отчете Полтавской Уездной Земской управы за 1891 год»:

«Андреевское сельское общественно-земское одноклассное училище существует с 1 сентября 1877 года. Помещается в общественном доме, подаренном попечительницей Татьяной Федоровной Шульженко. Здание нуждается в устройстве квартиры для помощника учителя. При училище земли около одной десятины. Учитель и преподаватель закона Божия Иван Петрович Соболев окончил курс Полтавской духовной семинарии. На службе вообще и в данном училище с 7 сентября 1891 года. Помощница учителя Капитолина Александровна Коломенская окончила Полтавское епархиальное училище. На службе с 6 ноября 1889 года».

Існувала ця церковно-приходська школа на кошти місцевого духовенства. У тому ж таки звіті управи, але вже за 1913 рік читаємо, що школа стала двокласною:

«Андреевское земское двухклассное училище Балясновской волости существует с 1 сентября 1877 года. Помещается в земском доме, построенном в 1905 году. Земли при училище 1800 кв. сажен, занятой садом и огородом.

Попечитель – дворянин Василий Михайлович Борисов. Законоучитель – священник Андрей Илляшевич, на службе с 1 сентября 1910 года.

Первая учительница – заведующая Раиса Федоровна Мишта, на службе вообще с 21 сентября 1900 года, в данном училище с 1 сентября 1912 года.

Вторая учительница Виктория Гавриловна Осмоловская, окончившая курс в Полтавском институте благородных девиц, на службе вообще и в данном училище с 1 сентября 1912 года».

Жовтнева революція 1917 року скасувала стару систему народної парафіяльної освіти й створила нову, радянську школу: трудову, політехнічну, яка була відокремлена від церкви.

В першу чергу було запроваджене обов’язкове початкове навчання дітей і остаточна ліквідація неписемності серед дорослого населення (ЛІКНЕП).

Зі спогадів старожила села, колишньої учительки Стокіз Наталії Антонівни: «Пішла в школу у 1933 році. Хвиля голоду вже пройшла. Було мені сім років. Дітей в школі було небагато, одягнуті були хто як. Але пам’ятаю, що дуже хотілося навчитися читати і писати».

Поступово почався перехід до загальної семирічної освіти. У 1934 році приміщення школи було добудоване, розширене.

Але обрушилась фашистська навала. Знову згадує Наталія Антонівна:

«Під час окупації села гітлерівцями (1941-1943 р.р.) школа залишилась неушкодженою, тому заняття проводились. Було важко. Не вистачало підручників, олівець доводилось ділити між двома-трьома учнями. Писали олівцем у зошиті, тоді витирали і знову писали у тому ж зошиті. Або писали на газетах, де було чисте поле. Одразу після звільнення території села від ворога школа в Андріївці стала десятирічною, відкрилась вечірня школа для тих підлітків, які не змогли навчатися у 1941-1943 р.р. Тому сюди ходили учні з усіх прилеглих сіл (Надержинівка, Кучерівка, Очканівка, Кішінці, Петренки, Кокозівка, Ландарі, Сохацька Балка, Борисівка), а також і далеких (Дейнеківка, Дячкове, Байрак, Балясне, Валок, Лозівка, Долина). Дві дівчини ходили аж із Великих Будищ, бо в диканській школі не вистачало місць. В цих селах школи під час окупації були зруйновані, тому дітям щодня доводилось ходити пішки за десятки кілометрів. Навчалися у дві зміни. Директором школи в цей час був Бірюк Леонід Дмитрович».

Протягом повоєнних років відбудови зруйнованого господарства велика увага приділялась і розвитку шкіл: добудовувались уцілілі під час окупації приміщення, будувались нові школи, покращувалось їх кадрове та методичне забезпечення, друкувались підручники та наочне приладдя. Так список періодичних видань, які отримувала Андріївська середня школа у 1957 році налічує 34 примірники газет та журналів!

З 1958 року запроваджується обов’язкове загальне восьмирічне навчання, а

1966 року, згідно Постанови ЦК КПРС «Про заходи дальшого поліпшення роботи середньої загальноосвітньої школи», школа стає «загальноосвітня трудова політехнічна». Навчання в ній не обмежувалось тільки засвоєнням книжкових знань. Особлива увага приділялась трудовому вихованню та професійній орієнтації учнів. Для досягнення цієї мети при школі організовують:

- пришкільні дослідні ділянки;

- обов’язковий збір макулатури та металолому;

- допомога місцевому колгоспу в сільськогосподарських роботах (прополка та збір овочів, видова прополка посівів, тощо);

- виготовлення на уроках трудового навчання в шкільній майстерні різних ужиткових речей та реалізація їх населенню;

- робота шкільної кролеферми;

- вирощування розсади квітів та овочів у шкільній теплиці;

- вирощування овочів (капусти, помідорів) бригадою учнівського шкільного трудового підряду під час літніх канікул.

У 1968 році школу реорганізовують з середньої у восьмирічну. Але будівля школи вже не відповідала освітнім вимогам. Тому 1 вересня 1983 року в Андріївці відкрили новозбудовану красуню-школу – двоповерхове сучасне приміщення з широкими коридорами, спортивним залом, їдальнею та внутрішніми рекреаціями.

Голова виконкому Андріївської сільської ради народних депутатів Раїса Іванівна Воронянська вітала з подвійним святом – початком навчального року та відкриттям нової школи. Директор школи Іван Григорович Неізвідський дякував правлінню колгоспу «Перемога» (голова Ворона Микола Петрович) за вкладені у будівництво кошти та будівельникам міжколгоспної пересувної механізованої колони №5 (начальник Макуха Юрій Петрович) за якісно виконані роботи. Вітали усіх присутніх зі святом голова районного виконавчого комітету Михайло Васильович Перехрест та завідуючий районним відділом народної освіти Юрій Іванович Песиголовець.

В приміщенні «старої» школи було розміщено дитячий садок, який у 2004 році теж був перенесений у східне крило сучасної будівлі школи.

Освіта радянських часів, особливо 60-80-х років ХХ століття, запам’яталась своєю стабільністю, навіть «рутиною»: навчальні предмети, програми, підручники, обладнання класів фактично не мінялось. Були випадки, що учень приходив у школу і навчався за підручниками свого брата чи сестри, які вже давно закінчили навчання. Зате велика увага приділялась ідеологічній складовій: жовтенята, піонерська та комсомольська організації у школі займали головну позицію у системі виховання учнівської молоді.

Протягом цього періоду в Андріївській неповно-середній, основній, загальноосвітній І-ІІ ступенів школах працювало багато педагогів (плинність кадрів була доволі висока), але постійно залишався незмінним склад місцевих учителів, вихователів на чолі з директором Неізвідським Іваном Григоровичем:

- Вовк Людмила Миколаївна – завуч, учитель історії та географії;

- Неізвідська Уляна Миколаївна – учитель хімії та біології;

- Покотило Наталія Василівна – учитель фізики та математики;

- Городницька Наталія Михайлівна, Чопівська Людмила Іванівна – учителі початкових класів;

- Чопівська Катерина Дмитрівна – учитель української та російської мови та літератури;

- Лукаш Таміла Іванівна – учитель української та іноземної мов;

- Таран Світлана Олексіївна – піонервожата, педагог-організатор, учитель музики та малювання;

- Таран Володимир Андрійович – учитель фізичної культури та трудового навчання, інформатики;

- Федішіна Лариса Василівна – завідуюча дитсадком;

- Полапа Людмила Христофорівна – вихователь;

- Литовченко Світлана Михайлівна – помічник вихователя.

* * *

Свого часу директорами школи працювали (1945-2018 р.р.):

1. Бірюк Леонід Дмитрович

2. Шкурко Євдоким Єрофійович

3. Охрій Яків Федорович

4. Бощенко Григорій Дмитрович

5. Стрюк Михайло Макарович

6. Юхименко Яків Мусійович

7. Коваленко Варвара Павлівна

8. Неізвідський Іван Григорович

9. Мітнович Петро Антонович

* * *

З розпадом СРСР освіта в незалежній Україні проходить своє реформування. Демографічна ситуація з народжуваністю у селах, все ширша комп’ютеризація, використання прогресивних інформаційно-комунікативних, інноваційних педагогічних технологій країн світу вимагають новітніх підходів у системі організації навчально-виховного процесу сучасної школи.

Не обминули вітри перемін і Андріївку. Так в зв’язку з скороченням контингенту учнів, згідно рішення Диканської районної ради, 1 вересня 2015 року Андріївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів була реорганізована в Андріївський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І ступеня-дошкільний навчальний заклад» Диканської районної ради Полтавської області.

Учнів 5-9-х класів шкільним автобусом стали підвозити у сусідню Балясненську ЗОШ І-ІІІ ступенів. Фінансування було передано на місцевий бюджет Андріївської сільської ради. Відповідних змін зазнав і штатний розпис: з 11 учителів залишились працювати у школі 3, з 8-ми членів обслуговуючого персоналу – 6.

Протягом 2015-2016 років споруда школи повністю переобладнане для нових потреб: приміщення ІІ поверху та окремий корпус шкільної їдальні відрізані від опалення, а для проведення навчально-виховного процесу використовується 720 кв.м. площі І поверху, замінено 5 дверей зовнішніх виходів на металопластикові, 20 вікон І поверху - на енергозберігаючі, проведено капітальний ремонт системи опалення, замінено котел теплогенераторної на новий, більш ефективний. Приміщення їдальні тепер розмістили в спільному з навчальним корпусі. Відремонтовано спортзал, класні кімнати, відділення дошкільнят, коридори, рекреації.

Кошти, затрачені на виконання даних робіт, становлять більше 220 тисяч гривень (бюджетні кошти 100 тис.грн., кошти Андріївської сільської ради - 100 тис.грн., спонсорські – 20 тис.грн.).

З 1 вересня 2017 року, в зв’язку з адміністративною реформою, утворенням об’єднаних територіальних громад та опорних навчальних закладів, Андріївський НВК реорганізований у філію опорного закладу «Диканський навчально-виховний комплекс імені М.В. Гоголя «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» Диканської районної ради Полтавської області, в якій навчається 16 учнів 1-4 класів та 6 вихованців дошкільного відділення, працюють 3 учителі, 1 вихователь та 6 осіб обслуговуючого персоналу.

Згідно проекту розвитку філії на період до 2020 року стратегічними напрямами роботи філії визначено:

підвищення рівня навчальних досягнень, вихованості та культури поведінки учнів та вихованців;

забезпечення всестороннього, гармонійного розвитку дітей, сприятливих та комфортних умов їх перебування в філії;

використання в роботі інноваційних, здоров’язберігаючих та інформаційно-комунікативних технологій, зростання рівня комп’ютерної грамотності вчителів;

створення компактного, енергоефективного приміщення;

підвищення рейтингу сільської школи в суспільстві.

Мітнович Петро Антонович, завідувач Андріївської філії Диканського НВК імені М.В. Гоголя, тел. (05351)- 9-52-40, e-mail: andrivscka.schckola@ukr.net
Кiлькiсть переглядiв: 269

Коментарi